Usługi 

Kto powinien wykonać rozliczenie roczne w Szwecji?

Rozliczenie roczne to w Szwecji odpowiednik polskiego rozliczenia się z urzędem skarbowym za pomocą dokumentów PIT i innych. Kto powinien wykonać rozliczenie roczne? W jaki sposób je przeprowadzić?

Kogo dotyczy rozliczenie roczne w Szwecji?

Rozliczenie roczne w Szwecji dotyczy działających w tym kraju przedsiębiorców oraz pracowników zarabiających w szwedzkich firmach.

Zatem konieczne jest rozliczenie roczne firmy Szwecja, które przeprowadzają firmy jednoosobowe oraz spółki. Rozliczenie wykonują także osoby, które stale zatrudnione są w szwedzkich przedsiębiorstwach.

Nieco inaczej wygląda przypadek osób dorywczo pracujących w Szwecji. W ich sytuacji zastosowanie może mieć podatek SINK, który powstał po to, aby uprościć opodatkowanie tymczasowych pracowników. Płacony jest on przez osoby, które przebywają i pracują w kraju do 183 dni w roku. Tacy podatnicy nie mają obowiązku wykonywania rozliczenia rocznego. O tym, czy skorzystać z podatku SINK, decyduje pracownik.

Kiedy trzeba rozliczyć podatki w Szwecji?

Rozliczenie podatkowe roczne w Szwecji wykonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Rok ten odnosi się do roku kalendarzowego i rozpoczyna się 1 stycznia, a następnie trwa do 31 grudnia.

Aby wykonać rozliczenie roczne, należy uwzględnić Inkomstdeklaration – deklarację podatkową wysyłaną przez urząd skarbowy w Szwecji. Dokument ten należy sprawdzić i odesłać do urzędu w terminie do 2 maja po danym roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie.

Podatnicy mogą skorzystać także z szeregu ulg, które pozwalają na obniżenie wymiaru podatku.

Related posts