Firma w Danii – kiedy opłaca się ją założyć?
Mieszkasz w Danii? To kraj, który uznawany jest za bardzo przyjazny dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Kiedy warto zdecydować się na otwarcie własnej firmy w Danii? Poznaj informacje, które pomogą Ci w podjęciu decyzji!
Kiedy warto otworzyć firmę w Danii?
Najczęściej na własną działalność gospodarczą decydują się te osoby, które posiadają w ręku dobry, popłatny fach. Własna firma w Danii jest wtedy bardzo często wybierana jako alternatywa dla etatu u pracodawcy. Dotyczy to między innymi pracy w branżach jak budownictwo, prace wykończeniowe i montażowe, medycyna czy IT.
Posiadanie własnej firmy w Danii wymaga przy tym przestrzegania obowiązków, które dotyczą każdego przedsiębiorcy. Należy prowadzić księgowość firmy oraz rozliczać jej podatki. Nie trzeba jednak robić tego samemu – sprawy księgowe i podatki w Danii może też prowadzić biuro rachunkowe.
Zakładanie firmy w Danii – co i jak?
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Danii nie jest skomplikowane. Procedurę można wykonać online – udostępnia ją Duńska Agencja Handlu i Przedsiębiorstw. Firma otrzymuje wtedy numer Centralnego Rejestru Firm (CVR).
Dodatkowo firma powinna wpisać się do Rejestru Usługodawców Zagranicznych (RUT), a także w innych urzędach w razie potrzeby.
Pomoc w zakresie zakładania działalności mogą zaoferować biura rachunkowe, które prowadzą swoich klientów po krok po kroku po całej procedurze.
Własna firma w Danii – księgowość, podatki, składki
Każda firma w Danii zobowiązana jest do prowadzenia księgowości oraz odprowadzania podatków i składek.
Koszty związane z prowadzoną w Danii działalnością gospodarczą zależne są od jej formy oraz od osiąganych dochodów. W przypadku działalności jednoosobowej nie są one skomplikowane – w tym zakresie także pomóc może biuro rachunkowe, które zadba o wszystkie formalności i ich terminową realizację.