Dekoracje wnętrz 

Czy boazeria wraca ponownie do łask?

Boazerię pewnie każdy z Nas kojarzy z epoką PRL-u. Z czym się wiązał jej sukces w tamtych czasach? Należy wiedzieć, że ten sukces wiązał się nie tylko z łatwiejszą dostępnością drewna w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, ale także z tym, że przeciętnie utalentowany majsterkowicz mógł samodzielnie zabudować deskami wnętrza swojego mieszkania lub domu.

Czy boazeria jest modna?

Zapytaliśmy w tytule czy boazeria ponownie wraca do łask? Należy śmiało powiedzieć, że obecnie możemy zaobserwować ponowne jej odrodzenie się. Co temu sprzyja? Trzeba wiedzieć, że sprzyja temu moda na projektowanie wnętrz rezydencji nawiązujące do szeroko rozumianego skandynawskiego stylu hygge lub marynistycznego stylu hampton. Po latach świetności boazeria zaczęła kojarzyć się z kiczem i wręcz obciachem. Przestaje więc już powoli kojarzyć się z tymi negatywnymi określeniami. Obecnie wyróżnia się między innymi barwą. Ponieważ deski są nierzadko malowane, przeważnie na jasne, pastelowe kolory. Do wyboru mamy także lepszej jakości deski z gatunków drewna bardziej interesujących niż dąb czy sosna. Szersze są też możliwości zabezpieczenia i dekoracji desek, bowiem w zanadrzu mamy bogaty zestaw lakierobejc, bejc, olejowosków, a wraz z nimi dziesiątki technik zdobniczych takich jak na przykład: ługowanie, bielenie, szczotkowanie, przecieranie, parzenie.

Panele ścienne i podłogowe jako boazeria?

Warto też wiedzieć, że stosunkowo tanim zamiennikiem najdroższych gatunków drewna o najlepszej jakości są panele ścienne lub nawet zwykłe panele podłogowe, które da się wykorzystać jako substytut desek z drewna klejonego lub litego. Panele i deski mogą być montowane w układzie poziomym, pionowym lub nawet po skosie. Najczęściej przytwierdzane są do rusztu, który pozwala zniwelować krzywizny murów. Do czego są jeszcze używane? Należy wiedzieć są również używane do zabudowania drewnianych konstrukcji skosów lub zamontowania ze stalowych profili szkieletów ścian działowych bądź drewnianych szkieletów ścian nośnych.

Related posts