Biznes 

Restrukturyzacja a upadłość firmy – co musisz wiedzieć?

Gdy firma znajduje się w coraz gorszej kondycji finansowej, wówczas warto bliżej zapoznać się z dwoma procedurami – restrukturyzacją i upadłością. Co warto o nich wiedzieć?

Restrukturyzacja – szansa na wyjście na prostą

Niższe zyski i problemy z regulowaniem zobowiązań nie muszą od razu oznaczać, że firma będzie wymagała zamknięcia. W pierwszej kolejności warto pomyśleć o jej restrukturyzacji. Zatem, co to jest restrukturyzacja?

Pod pojęciem restrukturyzacji znajdują się nagłe zmiany, jakie wprowadzane są w firmie, aby poprawić jej kondycję. Mogą one odnosić się do znacznych cięć kosztów, zwolnień pracowników czy zmiany struktury organizacyjnej firmy. Celem jest uniknięcie ryzyka bankructwa przez powrót na finansową prostą.

Restrukturyzacja to też proces restrukturyzacyjny służący do zawarcia układu z wierzycielami firmy na bazie przepisów Prawa restrukturyzacyjnego.

Upadłość – procedura zamknięcia niewypłacalnej firmy

Proces upadłościowy, który regulowany jest w polskim Prawie upadłościowym i naprawczym, jest skoncentrowany na zamknięciu firmy w taki sposób, aby spłacić jej zobowiązania wobec wierzycieli, a także możliwie uniknąć konsekwencji finansowych bankructwa przez właściciela czy właścicieli.

Aby skorzystać z procedury upadłości, należy złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości. W ramach postępowania upadłościowego dochodzi do powołania syndyka, który od tego momentu zarządza mieniem należącym do firmy i sprzedaje je, by pokryć długi.

Upadłość firmy i co dalej? Po zamknięciu dotychczasowego biznesu przedsiębiorca, bogatszy o uzyskane doświadczenia, może otworzyć kolejną działalność.

Related posts