You are here
Jogging jesienią – o czym pamiętać Rekreacja 

Jogging jesienią – o czym pamiętać

Bieganie to sport, który możemy uprawiać przez cały rok, niezależnie od temperatury czy innych warunków atmosferycznych. Wystarczy tylko dobrze przygotować do tego swoją joggingową garderobę, aby czerpać korzyści z biegania przez 365 dni w roku. Dziś podpowiemy, jak skompletować strój biegacza na jesień, ale zanim to nastąpi, sprawdzimy, jakie są zalety uprawiania tego sportu właśnie o tej porze roku.

Zalety biegania jesienią

Jogging jest aktywnością ogólnorozwojową, którą może uprawiać niemal każdy, bez względu na wiek czy kondycję, o ile nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań. Bieganie pozwala nie tylko spalić zbędne kalorie i zrzucić kilogramy, ale również doskonale dotlenia organizm, poprawia wydolność, sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu sercowemu i oddechowemu, a także wzmacnia mięśnie i zwiększa ruchomość stawów.

Jedną z najważniejszych zalet biegania jesienią jest mobilizacja układu immunologicznego, który lepiej wówczas radzi sobie ze zwalczaniem infekcji. Dzięki temu chorujemy mniej lub nawet wcale.

Ponadto bieganie sprzyja wydzielaniu w mózgu endorfin, czyli hormonów szczęścia, które sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie na co dzień i więcej energii, nawet w te pochmurne, deszczowe i coraz krótsze dni. Jogging jesienią zapobiegnie więc chandrze, która nie tylko negatywnie wpływa na naszą psychikę, ale również może prowadzić do apatii, ospałości i tym samym uśpienia naszych mechanizmów obronnych.

Zalet uprawiania tego sportu jest sporo i, jak widać, szczególnie jesienią może on przynieść sporo korzyści dla naszego ciała i ducha.

Jak przygotować strój do biegania jesienią

Jeśli decydujemy się na uprawianie joggingu jesienią warto zadbać o to, aby nasz strój był odpowiednio dopasowany do warunków pogodowych. Pamiętajmy o tym, że pogoda o tej porze roku bywa dość zmienna i zdradliwa, a słońce i bezchmurne niebo wcale nie muszą oznaczać wysokich temperatur. Przede wszystkim zadbajmy jednak o to, aby pierwszą warstwę naszego stroju stanowiła bielizna termoaktywna, która pozwoli odprowadzić wilgoć z powierzchni skóry na zewnątrz. W następnej kolejności zakładamy koszulkę lub top sportowy oraz legginsy lub wygodne spodnie dresowe, a na wierzch, w zależności od pogody, bluzę z kapturem. Jeżeli mamy w planie biegać w czasie deszczu, warto założyć cienką oddychającą kurtkę przeciwdeszczową, która zapobiega przemoczeniu ubrania.

Jeśli chodzi o uprawianie joggingu, to niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie obuwia biegowego. Ponieważ jesienią musimy liczyć się z tym, że będziemy biegać w niższych temperaturach oraz na mokrym podłożu, buty powinny być odporne na wilgoć i posiadać odpowiednią przyczepność, która zapewni stopie stabilność. Warto postawić na obuwie sportowe dedykowane biegaczom, które jest odpowiednio przystosowane do warunków, na przykład buty Nike męskie lub damskie, które wyposażone są na cholewce w przewiewną siateczkę technologiczną, a lekka i miękka pianka na podeszwie doskonale amortyzuje wstrząsy.

Bieganie jesienią to świetny sposób nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, ale również na spędzenie czasu w sposób aktywny, fundując sobie jednocześnie sporą dawkę endorfin.

Related posts