You are here
Jak dbać o buty, aby zachowały piękny wygląd na lata Moda 

Jak dbać o buty, aby zachowały piękny wygląd na lata

Nawet najdroższe buty renomowanej marki nie będą prezentowały się dobrze, jeśli nie będą odpowiednio zadbane. Wiele osób niestety zapomina o tak ważnym elemencie, jak pielęgnacja obuwia, przez co buty nie tylko tracą swój wygląd, ale również szybciej ulegają zniszczeniu. Dziś podpowiemy, jak dbać o buty na co dzień, aby cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

Pielęgnacja obuwia skórzanego

Odpowiednia pielęgnacja ma szczególne znaczenie, jeśli chodzi o wizytowe buty męskie, które zakładamy do eleganckiego garnituru. To właśnie obuwie jest wizytówką człowieka i założenie na ważne spotkanie biznesowe dobrej jakości butów skórzanych, które są brudne lub, co gorsze, zniszczone, będzie miało negatywny wpływ na nasz wizerunek.

Jak więc zadbać o buty skórzane? Zaraz po zakupie obuwia warto nałożyć na ich powierzchnię impregnat chroniący przed wilgocią oraz brudem.

Przede wszystkim należy je regularnie oczyszczać z wszelkich zanieczyszczeń i kurzu po każdym użyciu. Można to zrobić wilgotną, bawełnianą ściereczką lub delikatną gąbką. Większe zabrudzenia możemy też usunąć za pomocą szczoteczki z dość miękkiego, naturalnego włosia. Pamiętajmy również o tym, aby zabrudzenia w postaci tłuszczu lub słodkich napojów usuwać z buta natychmiast, gdyż w przeciwnym razie wnikną one w skórę i będą bardzo trudne do usunięcia.

Następnie należy buty wypastować preparatem odpowiednio dopasowanym do rodzaju skóry oraz jej koloru.

Po tych zabiegach pielęgnacyjnych wkładamy do każdego buta prawidła, które zapobiegają odkształcaniu się buta.

Nieco inaczej będziemy pielęgnować buty z zamszu, które wymagają więcej uwagi z naszej strony. Do zabezpieczenia ich przed wilgocią oraz wnikaniem brudu możemy użyć specjalnego sprayu, który tworzy niewidoczną warstwę ochronną na powierzchni buta.

W przypadku butów zamszowych również bardzo ważne jest regularne usuwanie wszelkich zabrudzeń. Do tego celu najlepiej użyć specjalnej gumki, która doskonale radzi sobie z brudem nie niszcząc jednocześnie struktury zamszu. Natomiast zabrudzenia spowodowane tłuszczem możemy usunąć, posypując plamę talkiem. Po kilku godzinach wystarczy zetrzeć talk szczoteczką.

Pielęgnacja obuwia sportowego

Obuwie sportowe wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż narażone jest na większą ilość zanieczyszczeń zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz buta. Dzięki temu nie tylko przedłużymy ich żywotność, ale również zapobiegniemy rozwojowi w ich wnętrzu bakterii oraz przykrych zapachów.

Z zewnątrz buty oczyszczamy wilgotną ściereczką, podobnie jak w przypadku obuwia skórzanego. Większe zanieczyszczenia możemy usunąć przy użyciu wody z mydłem, natomiast zabrudzenia na powierzchni podeszwy, w tym piasek i błoto, możemy oczyścić na przykład szczoteczką do zębów.

Kluczowym elementem pielęgnacji obuwia sportowego jest regularne wietrzenie butów po każdym użyciu, aby pozbyć się z ich wnętrza wilgoci, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów. Warto również regularnie prać lub wymieniać wkładkę w butach, gdyż to właśnie ona gromadzi największą ilość zanieczyszczeń.

Jeśli buty są mocno zabrudzone, możemy wyprać je ręcznie w wodzie z dodatkiem mydła o temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Nie polecamy natomiast prania obuwia w pralce, gdyż zabieg ten może zdeformować but i osłabić szwy lub klejenie.

Regularna pielęgnacja obuwia to klucz do zachowania pięknego wyglądu butów oraz ich trwałości na lata.

Related posts