Jak często biegać? Poznaj plusy i minusy codziennego treningu
Bieganie niewątpliwie ma dobry wpływ na zdrowie, pod warunkiem, że nie masz żadnych przeciwwskazań do uprawiania tego typu aktywności. Pomaga szybko zredukować wagę, poprawić kondycję oraz wytrzymałość, jak i ogólny stan zdrowia. Należy jednak uważać, szczególnie na początku, aby nie przetrenować organizmu, ponieważ może to mieć przykre skutki w postaci kontuzji.
Czy można codziennie biegać?
Rozpoczęłaś aktywny tryb życia i rozpiera Cię energia, dlatego zdecydowałaś się biegać każdego dnia? Albo widzisz, że treningi nie powodują u Ciebie już tak dużego zmęczenia jak kiedyś, dlatego chcesz zwiększyć aktywność, przeprowadzając trening codziennie? Szukając odpowiedzi, czy tak częste ćwiczenia są dobre z pewnością znajdziesz zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Natomiast nasza odpowiedź brzmi: to zależy. Będąc początkującą, pamiętaj aby nie przekraczać liczby 3 treningów na tydzień. Rozpierająca energia nie jest powodem, aby zmienić tę zasadę, bo dzięki niej osiągniesz największy rezultat i unikniesz zmęczenia materiału. Jeśli trenujesz od dłuższego czasu i wykonujesz ćwiczenia o wysokiej intensywności, to nie ma opcji – musisz dać organizmowi czas na regenerację. W innym przypadku – jeśli treningi są lekkie i przyjemne, to raczej nie ma przeciwwskazań, aby nie robić tego każdego dnia.
Jakie korzyści przynosi codzienne bieganie?
Jedną z największych korzyści biegania każdego dnia, która przemawia do wielu początkujących jest szybka utrata wagi. Osoby, które zaczęły się ruszać, tak bardzo chcą osiągnąć cel, że decydują się na codzienne treningi, skazując się na kontuzje lub przetrenowanie. Każdy, kto dopiero zaczyna powinien postawić na regenerację, a Ci, którzy mogą pochwalić się dobrą kondycją powinni poważnie przemyśleć codzienne bieganie, ponieważ oprócz redukcji masy, ma jeszcze kilka przekonujących zalet. Należą do nich przyrosty masy mięśniowej oraz siły biegowej, poprawa wydolności płuc, pracy serca, działania mózgu i jakości snu, jak i obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszając ryzyko zawału.
Jakie zagrożenie generuje codzienne bieganie?
Niestety nigdy nie jest tak kolorowo, jak byśmy chcieli. Podczas treningów należy obserwować organizm, ponieważ przetrenowując go, możesz doprowadzić do kontuzji. Najpopularniejsze z nich to kontuzje i bóle kolan i kostek, naderwanie mięśnia dwugłowego, problemy z pasmem biodrowo-piszczelowym oraz anemia. Jeśli podczas treningu poczujesz, że zaczyna boleć Cię jakaś część ciała, natychmiast przerwij trening i daj sobie kilka dni przerwy. Możesz też umówić się na konsultację z fizjoterapeutą, aby przekonać się, czy Twoja technika biegania, stawianie stóp i ogólna motoryka są poprawne i czy nieświadomie nie doprowadzisz do kolejnych urazów. Ważne są również dobrze dopasowane buty do biegania damskie. Z pewnością nie powinny to być stare trampki lub inne buty sportowe, po których widać zużycie podeszwy. Jak widzisz codzienne bieganie niesie za sobą konkretne zagrożenia. Jeśli jednak masz dużą świadomość co do techniki wykonywania ćwiczeń, wiesz jak chronić swoje ciało i masz dobrą kondycję, nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś nie mogła tego robić codziennie.