Praca w Szwecji – tylko dla specjalisty?
Szwecja zachęca do emigracji wysokimi zarobkami, niemniej jednak nie każdy może liczyć na zatrudnienie w tym kraju. Jakie kwalifikacje trzeba mieć, by bez trudności znaleźć pracę w Szwecji? Czy osoby niewykwalifikowane mogą wyjechać do tego kraju?
Zatrudnienie w Szwecji łatwiejsze dla specjalistów
Osoby, które są fachowcami w swojej dziedzinie, nie będą miały problemów ze znalezieniem zatrudnienia za granicą. Dla nich przeprowadzka do Szwecji również będzie korzystnym rozwiązaniem.
Aktualnie praca w Szwecji jest dostępna przede wszystkim dla osób, które posiadają wiedzę i doświadczenie w poniższych obszarach:
– Budownictwo,
– Ciesielstwo,
– Elektryka,
– Glazurnictwo,
– Stolarstwo,
– Programowanie,
– Medycyna,
– Pielęgniarstwo.
Pracownicy w tych zawodach mogą poszukiwać zatrudnienia we własnym zakresie lub skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy.
Specjaliści wyższego szczebla często szukają też pracy przez portale jak LinkedIn. Z ofertami agencji pośrednictwa można zapoznać się online bezpośrednio na ich stronach.
Ogłoszenia o pracę w Szwecji dostępne są także na portalach ogłoszeniowych i w szwedzkim urzędzie pracy.
Praca w Szwecji dla osób niewykwalifikowanych
Zatrudnienie w Szwecji mogą jednak znaleźć też osoby bez kwalifikacji. Pracy można szukać wtedy zarówno jako tymczasową, sezonową, jak i jako stałą.
Dla osób niewykwalifikowanych dostępne są przede wszystkim stanowiska pracy w zakładach produkcyjnych, na fermach i podczas zbiorów, w magazynach i w centrach logistycznych. Można też znaleźć zatrudnienie jako pomocnik na budowie oraz przy sprzątaniu.
Teraz praca w Szwecji dla osób niewykwalifikowanych jest dostępna głównie za pośrednictwem agencji pracy, chociaż można też szukać jej na miejscu.
Gdy konieczne jest zajęcie się kwestiami jak podatki i rozliczenie roczne w Szwecji, warto skorzystać z pomocy ekspertów w biur księgowych.