You are here
Mieszkania na sprzedaż: czym jest rynek pierwotny, a czym wtórny? Mieszkanie 

Mieszkania na sprzedaż: czym jest rynek pierwotny, a czym wtórny?

W kontekście zakupu nieruchomości bardzo często przewijają się dwa terminy, a mianowicie: rynek pierwotny i rynek wtórny. Co się pod nimi kryje?

Rynek pierwotny nieruchomości

Pojęcie rynku pierwotnego w kontekście nieruchomości oznacza te, które są nowe i nieużywane. Pod tym terminem znajdują się głównie przedsięwzięcia deweloperskie. Wówczas transakcja zawierana jest pomiędzy deweloperem a klientem.

Na rynku pierwotnym znajdują się różnorodne mieszkania na sprzedaż. To zarówno te zlokalizowane w centrach, jak i na obrzeżach, kawalerki i większe mieszkania dla całych rodzin, a także luksusowe apartamenty.

Szeroka gama nieruchomości deweloperskich na sprzedaż oferowana jest często na tak zwanym etapie „dziury w ziemi”, dlatego na odbiór mieszkania należy zaczekać zwykle od kilku miesięcy do ponad roku.

Mieszkania te dostępne są także w dwóch standardach wykończeniowych – deweloperskim oraz „pod klucz”. Lokale w stanie deweloperskim wymagają wykończenia przed przeprowadzką. Te w stanie „pod klucz” są wykańczane według życzenia klienta przez ekipę współpracującą z deweloperem.

Rynek wtórny nieruchomości

Z kolei mieszkania na rynku wtórnym to mieszkania używane, czyli z drugiej ręki. To zarówno starsze lokale w kamienicach, jak i nowsze „M” na niedawno wzniesionych osiedlach mieszkaniowych. Wybierając takie nieruchomości, trzeba często liczyć się z dodatkowymi kosztami ich remontu.

Wiele osób zastanawiających się nad tym, kupie mieszkanie Katowice taniej, sprawdza rynek pierwotny. Jednak warto wskazać, że obecnie w wielu miastach ceny lokali nowych i używanych są dość podobne.

Related posts