Pożyczki konsumenckie – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Z roku na rok coraz więcej osób sięga po pożyczkę lub kredyt. Powodów takiego działania jest wiele, ale nie zmienia to faktu, że przed zaciągnięciem zobowiązania należy kilka razy przemyśleć ten ruch. Jeśli jednak podejmie się ostateczną decyzję, przychodzi moment wyboru najbardziej korzystnej oferty. Jaką pożyczkę konsumencką wybrać, aby tego nie żałować? Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika. 

Pożyczki konsumenckie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w niemal każdym kraju, a w Polsce biją one rekordy popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ tego rodzaju instrument finansowy jest jednym z najszybszych rozwiązań na zdobycie dodatkowych środków finansowych. Przed podpisaniem umowy warto jednak skupić się na kilku kluczowych aspektach. O czym dokładnie mowa?

Jaką pożyczkę wybrać?

Tak naprawdę nie ma jednej prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Obecnie na rynku można znaleźć jednak tak wiele ofert, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich taką, która będzie dla niego najbardziej optymalna. Pożyczek udziela wiele instytucji bankowych oraz pozabankowych, istnieją także pożyczki prywatne. We wszystkich przypadkach najważniejsze jest to, aby zadowolone były obie strony, dlatego przed sięgnięciem po wsparcie finansowe należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację materialną i nie tylko.

Jakie są rodzaje pożyczek?

Pożyczki konsumenckie można podzielić przede wszystkim ze względu na rodzaj instytucji, która ich udziela. W przypadku zobowiązań bankowych pożyczkobiorca musi liczyć się z większą liczbą formalności, ale za to z większym zabezpieczeniem jeśli chodzi o swoje interesy. Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe charakteryzują się z kolei tym, że są przyznawane niemal każdemu, nawet osobom zadłużonym, a co najważniejsze – można otrzymać je bardzo szybko i to przez Internet. Decyzja zapad nawet kilka minut po przesłaniu wniosku za pośrednictwem strony internetowej konkretnego podmiotu udzielającego pożyczki!

Pożyczka konsumencka – na jaki okres?

Tutaj również wiele zależy od tego, czego właściwie oczekuje pożyczkobiorca i na zamierza przeznaczyć uzyskane pieniądze. Instytucje finansowe oferują bowiem zarówno pożyczki krótkoterminowe, jak i na dłuższy okres. Spłatę wielu z nich można rozłożyć na raty. Tak zwane chwilówki przyznawane są na przykład na kilka tygodni, zobowiązania ratalne nawet na wiele miesięcy. Strony powinny dostosować kwotę oraz model spłaty do potrzeb klienta. Pożyczkobiorca musi ponadto mieć świadomość, na jakie warunki się godzi i czy będzie w stanie spłacić zobowiązanie w wymaganym terminie. Najważniejsze jest w tym kontekście przeanalizowanie i dokładne wyliczenie kosztów całkowitych należności, z uwzględnieniem wszelkich dodatkowych opłat, a nawet kar umownych za zwłokę w spłacie. Pamiętajmy, że żadna pomoc finansowa nie jest udzielona za darmo i firma pożyczkowa musi na każdej tego typu transakcji zarobić.

You May Have Missed