You are here
Mieszkania do wynajęcia bezpośrednio czy od pośrednika? Inne 

Mieszkania do wynajęcia bezpośrednio czy od pośrednika?

Mieszkanie jako dobro podstawowe

Mieszkanie jest dobrem podstawowym, każdy chce mieć dach nad głową, jednak nie każdego stać, by mieć takie mieszkanie na własność. Szczególnie na początku drogi zawodowej ludzie wynajmują mieszkania, a dopiero później decydują się na kredyt lub na zakup za gotówkę. Co innego w sytuacji, gdy takie mieszkanie otrzyma się w spadku, lub od rodziny na dobry start w dorosłość. Jednakże najczęściej samemu trzeba zapracować na swój kąt do zamieszkania.

Właściciel czy pośrednik

W momencie podjęcia decyzji o wynajmie pojawia się pytanie, czy mieszkanie ma być wynajmowane bezpośrednio od właściciela, czy przez pośrednictwo biur nieruchomości. W odczuciu wielu osób nie warto płacić za coś, co można wykonać samemu, ale czy zawsze tak jest? Właśnie wiele osób mając natłok zajęć i tym samym mało wolnego czasu, decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty. Przy wyborze decyzji trzeba wziąć pod uwagę, czy bardziej opłaca się zaoszczędzić pieniądze czy czas. Każdy musi zdecydować indywidualnie. Można spotkać się z sytuacją, gdzie oferta będzie wystawiona zarówno bezpośrednio od właściciela, jak i u pośrednika. W takiej sytuacji warto poznać warunki umowy, a także kwestie prowizyjne.

Gdzie szukać mieszkań do wynajmu?

Istnieje wiele serwisów internetowych, które oferują ogłoszenia z mieszkaniami do wynajęcia, ale wiele ofert znajdzie się w biurze nieruchomości. Ponadto oferty mieszkań często są przedstawiane na tablicach ogłoszeń oraz mieszkania poszukiwane są pocztą pantoflową. Prawdziwe perełki można znaleźć właśnie w ten sposób.

Cena mieszkania

Mieszkania na wynajem są zróżnicowane pod względem ceny, która będzie zależna od stanu wykończenia danej nieruchomości, lokalizacji oraz od metrażu. Kryteria do wyznaczenia ceny przez właścicieli są różne. Jedni kierują się sentymentem do mieszkania, co może przyczynić się do zwiększenia ceny wynajmu. Przed wynajęciem mieszkania dobrze najpierw sprawdzić rynek pod względem średniej ceny rynkowej, by wiedzieć czy dane mieszkanie jest warte swojej ceny.

Related posts