You are here
Kiedy można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy? Samochody 

Kiedy można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Twój samochód został uszkodzony podczas kolizji lub wypadku drogowego wywołanego przez innego kierowcę? W takim przypadku możesz otrzymać samochód zastępczy opłacony przez ubezpieczyciela sprawcy. Na jakich warunkach udostępniane są pojazdy zastępcze z OC? Artykuł został opracowany przy współpracy z interfleet.pl.

Kiedy można otrzymać samochód zastępczy z OC sprawcy?

Aktualnie samochód zastępczy z OC sprawcy może być udostępniony każdemu kierowcy, który został poszkodowany podczas wypadku albo kolizji i jego samochód nie nadaje się do użytkowania.

Pojazd zastępczy przekazywany jest zarówno wtedy, gdy na skutek wypadku doszło do uszkodzeń, które można naprawić, jak i wtedy, gdy doszło do szkody całkowitej.

Warto jednak pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele odmówią opłacenia kosztów samochodu zastępczego wtedy, gdy poszkodowany ma drugi pojazd i nikomu go nie udostępnia.

Zdarzały się także przypadki, że ubezpieczyciel odmawiał wydania pojazdu wtedy, gdy poszkodowany miał możliwość korzystania z komunikacji publicznej, jednak jest to niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego. Także wtedy można otrzymać pojazd z OC sprawcy.

Gdzie można uzyskać samochód zastępczy?

Jak zdobyć samochód zastępczy po kolizji z OC sprawcy? Możliwe jest otrzymanie go na kilka sposobów:

– Przy zgłaszaniu szkody u ubezpieczyciela – towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne floty i współpracują z wypożyczalniami samochodów, więc mogą udostępnić kierowcy pojazd zastępczy bezgotówkowo.
– W warsztacie samochodowym – gdy kierowca decyduje się na naprawę pojazdu w warsztacie, wtedy także w nim może otrzymać auto zastępcze. Transakcja także rozliczana jest wtedy bezgotówkowo.
– W wypożyczalni samochodowej – wtedy wynajem odbywa się na własną rękę. Trzeba zapłacić za wypożyczenie, a potem zwrócić się do ubezpieczyciela po pieniądze. Zastosowanie mają wtedy odpowiednie stawki za wynajem samochodu zastępczego.

Jak długo można korzystać z samochodu zastępczego z OC sprawcy?

Z samochodu zastępczego z OC sprawcy poszkodowany może korzystać aż do momentu odebrania własnego pojazdu z naprawy.

Gdy doszło do szkody całkowitej, wtedy pojazd jest udostępniany aż do momentu wypłaty odszkodowania lub ewentualnie na nieco dłuższy okres, by poszkodowany mógł wyszukać dla siebie samochód do zakupu. Gdy zakupienie auta w wyznaczonym terminie nie jest możliwe, wtedy można ubiegać się o wydłużenie okresu najmu auta zastępczego.

Related posts