You are here
Zawieszenie pneumatyczne Elektronika i narzędzia Samochody 

Zawieszenie pneumatyczne

Zawieszenie pneumatyczne wykorzystywane jest najczęściej w samochodach wysokiej klasy i pojazdach terenowych. Wykorzystanie systemu tego typu gwarantuje zwiększoną dynamikę jazdy, nawet przy podwyższonym obciążeniu pojazdu. Rozwiązanie to również zmniejsza drgania i stabilizuje samochód poruszający się po nierównej nawierzchni. Zawieszenie tego typu znajduje się często w pojazdach sportowych, gdzie ważny jest dobór trybu jazdy.

Technologia

Wykorzystywane są dwie podstawowe technologie tego typu napędu. Pierwszy, to sprężyny pneumatyczne z amortyzatorami, jednak nie są one aż tak wydajne jak drugi typ zawieszenia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest pneumatyka samochodu oparta na tak zwanych miechach pneumatycznych, działających jednocześnie z oddzielnym amortyzatorem. Sterowane są systemem elektronicznym. Technologia ta zapewnia zdecydowanie bardziej odczuwalną poprawę podczas prowadzenia.

Miech BMW e53 (X5)

Jest to jeden z samochodów znanej firmy, w którym zastosowanie znalazło właśnie to rozwiązanie. Model ten, to pierwszy samochód użytkowo sportowy stworzony przez koncern BMW i cieszy się dużą popularnością wśród klientów marki. Producenci stanęli tu na wysokości zadania, wykorzystując jak najlepsze podzespoły, adekwatne do klasy pojazdu. Użytkownik tego modelu może więc spodziewać się wygody jazdy, wynikającej między innymi z zastosowania miechów pneumatycznych. Pozwala to na wykorzystanie maksymalnego udźwigu samochodu bez zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy.
Zobacz także: Miech BMW e53

Zastosowanie

Jeśli decydujemy się na zakup samochodu wyższej klasy, powinniśmy wziąć pod uwagę zawieszenia tego typu. Miechy pneumatyczne nie należą do najtańszych rozwiązań, jednak ceny są adekwatne do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, komfortu, a także jakości wykonania. Cena zależy też od konkretnych modeli pojazdów, więc bez problemu można dopasować technologię do własnych potrzeb. Wykorzystywane są również w dużych pojazdach transportowych i maszynach różnego typu, co zdecydowanie dowodzi ich użyteczności.

Related posts