Moda Zdrowie 

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze kroki dziecka to dla każdego rodzica duże wydarzenie. Od tej pory nasz maluch będzie mógł sam eksplorować otaczający go świat! Jednak aby poznawanie okolic było komfortowe i obyło się bez nieprzyjemnych urazów, należy zapewnić szkrabowi odpowiednie obuwie. Czym się kierować przy wyborze pierwszych butów dla dziecka?

Kiedy kupić pierwsze buciki?

Dopóki spacery dziecka ograniczają się do zacisza naszego domu, maluch nie potrzebuje bucików. Zamiast nich świetnie sprawdzą się skarpetki z antypoślizgowymi podeszwami. Nie do przecenienia są także spacery na bosaka, które aktywizują mięśnie i stanowią świetne ćwiczenie sensoryczne. Kiedy jednak przychodzi czas na sprawdzenie swoich umiejętności na chodniku, musimy zaopatrzyć nasze dziecko w specjalne buciki do nauki chodzenia.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Dobór rozmiaru pierwszych bucików może być nie lada wyzwaniem. Wiedzą o tym sprzedawcy w dziecięcych sklepach obuwniczych i bardzo często oferują pomoc zdezorientowanym rodzicom. Nie bójmy się skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Jeśli zakupu musimy dokonać samodzielnie, wyciągnijmy wkładkę buta i porównajmy ją ze stopą maluszka. Długość materiału powinna być o ok. 6-9 mm większa, niż długość dziecięcej stopy. Nie wybierajmy się na zakupy rano. Stópki zmieniają swój rozmiar w ciągu dnia, a popołudniami mogą być nawet o kilka milimetrów większe!

Zwróć uwagę na konstrukcję buta

Jeśli chodzi o formę buta, szczególną uwagę należy zwracać na jego przednią część: czubek powinien być zaokrąglony i dość szeroki. Dziecięce paluszki podczas chodzenia rozszerzają się jak wachlarze, dlatego tak ważne jest, by miały one wystarczająco dużo miejsca na swobodny ruch.

Istotne jest także odpowiednie ustawienie nóżki. Czym innym jest jednak stabilizacja stopy, a czym innym jej unieruchomienie. Sztywne buty za kostkę, czy bardzo twardy zapiętek ściskają nogi dziecka niczym imadło i uniemożliwiają mu stawianie naturalnych kroków. To samo dotyczy podeszwy. Ta powinna być elastyczna i obowiązkowo łamać się w ⅓ swojej długości czyli tam, gdzie zginają się dziecięce palce.

Wybieraj surowce naturalne

Małe dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconego mechanizmu termoregulacji, dlatego należy zadbać, aby w ich bucikach było zawsze sucho. Pomogą w tym naturalne materiały, takie jak skóra, które sprawiają, że buciki są przewiewne, a stopa mniej się poci. Jeśli chodzi o buty jesienne i zimowe, starajmy się wybierać modele ciepłe, ale względnie lekkie. Pierwsze trzewiki dla dziewczynki, czy kozaczki dla chłopca nie mogą zbytnio obciążać małej stopy i utrudniać jej stawiania pierwszych kroków.

Pomyśl o kwestiach praktycznych

Nabywając pierwsze buciki dla dziecka dobrze jest postawić na rzepy (szybkie i intuicyjne) lub na sznurowadła (pewne i trwałe). W tym drugim przypadku należy pamiętać o ściskaniu sznurówki na całej długości buta, a nie tylko przy cholewce. Nie zaleca się natomiast kupowania obuwia wsuwanego, którego nie można dopasować do tęgości małej stopy.

Wiele dzieci przyzwyczajonych do biegania na bosaka odmawia zakładania bucików. To zrozumiałe, bosej stópki nic nie ogranicza, a obuwie, nawet najbardziej wygodne, stanowi pewną barierę w doświadczaniu świata. Rozwiązaniem może być zakup butów o intensywnych kolorach i wyraźnych wzorach. Dzieci przyciąga wszystko, co kolorowe, wesołe i żywe. Wybierajmy więc barwy, które będą atrakcyjne dla oczu malucha.

Kupuj nowe

Niezależnie od tego, czy kupujemy pierwsze sandałki dla naszego synka, czy pierwsze trzewiki dla dziewczynki, musi być to obuwie nowe. To prawda, że posłuży dziecku maksymalnie kilka miesięcy, jednak trzeba pamiętać, że wady ortopedyczne nabyte we wczesnym dzieciństwie są prawie niemożliwe do naprawienia w dorosłym życiu. Warto więc zainwestować w dobre, solidne buty.

Najtrudniejszy pierwszy krok! Spraw, by Twoje dziecko postawiło go w wygodnym i przyjaznym stópce buciku.

Related posts