Jak wybrać kask rowerowy?
Jeszcze kilka lat temu używanie kasku do rekreacyjnej jazdy na rowerze było postrzegane niemalże jako ekstrawagancja. Dzisiaj wydaje się niemalże oczywiste, że zarówno dzieci, jak i dorośli powinni na rowerze jeździć w kasku. I to niezależnie od rozwijanych prędkości, poziomu umiejętności, czy warunków terenowych, w których odbywa się jazda.
Pozostaje pytanie — jaki kask na rower będzie odpowiedni?
Kask na rower — wybór w zależności od stylu i miejsca jazdy
O ile to, że kask jest niezbędnym wyposażeniem nawet amatorskiego cyklisty niezależnie od preferowanych warunków, w których uprawia się jazdę na rowerze jest oczywistością. Jednak styl jazdy oraz teren, po którym porusza się rower- determinują typ kasku, który należy zakupić. Inne kaski przeznaczone są do jazdy szosowej, inne do jazdy po górach, a jeszcze inne do jazdy po mieście.
Kask do jazdy szosowej
W przypadku kolarzy poruszających się przede wszystkim po szosach, dla których rozwijana prędkość jest najważniejszym kryterium,
kask powinien być jak najbardziej aerodynamiczny.
Modele te najczęściej są bardziej zakryte z przodu i bez otworów wentylacyjnych w przedniej części, gdyż mogłyby one zwiększać opory powietrza.
Kask do jazdy MTB
Ich przeciwieństwem są kaski do MTB, jazdy po trudnym, górskim terenie. One z kolej są bardziej zakryte z tyłu, by jak najbardziej chronić głowę (szczególnie potylicę) w warunkach, gdzie dużo łatwiej o przewrócenie się. Niektóre kaski tego typu przypominają już bardziej kaski motorowe — zasłaniają całą głowę i twarz.
Kask do jazdy po mieście
Do jazdy po mieście najbardziej nadają się kaski uniwersalne. Ważne jest by były wyposażone w odblaski lub miały chociaż jaskrawe kolory, by zwiększyć bezpieczeństwo na szosie. Istotnym kryterium są także otwory wentylacyjne — w przypadku korzystania z roweru jako podstawowego środka transportu warto dbać o to, by głowa nie spociła się podczas jazdy.
Dobór rozmiaru i innych parametrów
Każdy kask należy przymierzyć przed zakupem. Większość dostępnych na rynku kasków rowerowych ma pewien zakres regulacji, ale czasami nie wystarcza on, a poza tym samo dopasowanie rozmiaru nie gwarantuje, że w kasku będzie wygodnie. Kask nie może być zbyt luźny, ale także nie powinien nadmiernie ściskać czaszki. Nie chodzi tu tylko o wygodę, ale także kwestie bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę także na wagę. Kask powinien być solidny — oprócz rozważnej jazdy, to podstawowy element gwarantujący bezpieczeństwo, ale ma on być także komfortowy. Zbyt ciężki kask będzie zniechęcał do użytkowania go.
Warto zwrócić uwagę na
wskaźnik styku z głową , który pokazuje procent powierzchni głowy stykający się z wkładkami kasku. Im jest mniejszy, tym lepiej wentylowany jest kask. Parametr ten zależy także od tzw.
poziomu chłodzenia, na który wpływ ma m.in. materiał, z którego zrobiony jest kask rowerowy. Niezależnie od tego, jaki kask na rower się wybierze, warto pamiętać o tym, by zmieniać go co kilka lat, ze względu na zużywanie się materiałów i pogarszanie ich parametrów. Kask, który brał udział w jakiejkolwiek kolizji lub wypadku powinien zostać wyrzucony — nie gwarantuje on bezpieczeństwa.