You are here
Jak wybrać kask rowerowy? Rekreacja 

Jak wybrać kask rowerowy?

Jeszcze kilka lat temu używanie kasku do rekreacyjnej jazdy na rowerze było postrzegane niemalże jako ekstrawagancja. Dzisiaj wydaje się niemalże oczywiste, że zarówno dzieci, jak i dorośli powinni na rowerze jeździć w kasku. I to niezależnie od rozwijanych prędkości, poziomu umiejętności, czy warunków terenowych, w których odbywa się jazda.
Pozostaje pytanie — jaki kask na rower będzie odpowiedni?

Kask na rower — wybór w zależności od stylu i miejsca jazdy

O ile to, że kask jest niezbędnym wyposażeniem nawet amatorskiego cyklisty niezależnie od preferowanych warunków, w których uprawia się jazdę na rowerze jest oczywistością. Jednak styl jazdy oraz teren, po którym porusza się rower- determinują typ kasku, który należy zakupić. Inne kaski przeznaczone są do jazdy szosowej, inne do jazdy po górach, a jeszcze inne do jazdy po mieście.

Kask do jazdy szosowej

W przypadku kolarzy poruszających się przede wszystkim po szosach, dla których rozwijana prędkość jest najważniejszym kryterium,
kask powinien być jak najbardziej aerodynamiczny.
Modele te najczęściej są bardziej zakryte z przodu i bez otworów wentylacyjnych w przedniej części, gdyż mogłyby one zwiększać opory powietrza.

Kask do jazdy MTB

Ich przeciwieństwem są kaski do MTB, jazdy po trudnym, górskim terenie. One z kolej są bardziej zakryte z tyłu, by jak najbardziej chronić głowę (szczególnie potylicę) w warunkach, gdzie dużo łatwiej o przewrócenie się. Niektóre kaski tego typu przypominają już bardziej kaski motorowe — zasłaniają całą głowę i twarz.

Kask do jazdy po mieście

Do jazdy po mieście najbardziej nadają się kaski uniwersalne. Ważne jest by były wyposażone w odblaski lub miały chociaż jaskrawe kolory, by zwiększyć bezpieczeństwo na szosie. Istotnym kryterium są także otwory wentylacyjne — w przypadku korzystania z roweru jako podstawowego środka transportu warto dbać o to, by głowa nie spociła się podczas jazdy.

Dobór rozmiaru i innych parametrów

Każdy kask należy przymierzyć przed zakupem. Większość dostępnych na rynku kasków rowerowych ma pewien zakres regulacji, ale czasami nie wystarcza on, a poza tym samo dopasowanie rozmiaru nie gwarantuje, że w kasku będzie wygodnie. Kask nie może być zbyt luźny, ale także nie powinien nadmiernie ściskać czaszki. Nie chodzi tu tylko o wygodę, ale także kwestie bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę także na wagę. Kask powinien być solidny — oprócz rozważnej jazdy, to podstawowy element gwarantujący bezpieczeństwo, ale ma on być także komfortowy. Zbyt ciężki kask będzie zniechęcał do użytkowania go.

Warto zwrócić uwagę na
wskaźnik styku z głową
, który pokazuje procent powierzchni głowy stykający się z wkładkami kasku. Im jest mniejszy, tym lepiej wentylowany jest kask. Parametr ten zależy także od tzw.
poziomu chłodzenia
, na który wpływ ma m.in. materiał, z którego zrobiony jest kask rowerowy. Niezależnie od tego, jaki kask na rower się wybierze, warto pamiętać o tym, by zmieniać go co kilka lat, ze względu na zużywanie się materiałów i pogarszanie ich parametrów. Kask, który brał udział w jakiejkolwiek kolizji lub wypadku powinien zostać wyrzucony — nie gwarantuje on bezpieczeństwa.

Related posts