Spójrz w gwiazdy

System gwiazdek przyznawanych hotelom jest znany chyba każdemu. Jest to swego rodzaju ocena przyznawana danemu obiektowi, która wskazuje na jego standard. Dzięki temu, nie zaglądając do środka, możemy przewidzieć czego się spodziewać co do wyglądu i obsługi.
W większości państw stosuje się 5-stopniową skalę, gdzie 1 to najniższa, a 5- najwyższa ocena.

W niektórych krajach hotelom przyznaje się od 2 do 5 gwiazdek (m.in. na Malcie). Wyjątkowo hotel może uzyskać więcej gwiazdek (nawet 7), jednak są to wciąż bardzo sporadyczne przypadki. Obiekty takie są bardzo luksusowe, a ceny za dobę hotelową tak wysokie, że mogą pozwolić sobie na nie jedynie bogacze. Hotelem takim jest luksusowy Burj Al Arab w Dubaju czy Emirates Palace w Abu Zabi.

Co ciekawe skala gwiazdkowa nie została stworzona specjalnie na potrzebę branży turystycznej. Po raz pierwszy taki system oceny stosowano dla butelek brandy.

Zaufać gwiazdkom?

Niestety system kategoryzacji hoteli nie jest ujednolicony na całym świecie. Różnic możemy dopatrzyć się nawet w samej Europie. Ta sama ilość gwiazdek hotelu w różnych krajach może oznaczać zupełnie inne standardy. W 2009 roku większość państw europejskich podjęła inicjatywę o nazwie Hotelstars Union. Jej celem było stworzenie jednolitej klasyfikacji. Wciąż jedna istnieje grupa krajów, która nie dostosowuje się do tych wytycznych.

Ilość przyznawanych hotelowi gwiazdek zależy od wielu czynników, między innymi lokalizacji obiektu, wielkości i standardu pokoi, kompetencji obsługi czy jakości wyposażenia. Duże znaczenie ma także otoczenie, w którym dany obiekt się znajduje. Już samo miano hotelu jest nadawane po spełnieniu określonych warunków jak na przykład: ośrodek musi świadczyć usługi noclegowe i turystyczne, czy posiadać co najmniej 10 pokoi (zwykle jedno- i dwuosobowych).

W Polsce, na Węgrzech czy w Holandii ocena hoteli jest obowiązkowa, a jej kryteria bardzo restrykcyjne. Z kolei w krajach takich jak Niemcy, Austria, Francja czy Wielka Brytania normy te są nieco inne i często bardzo indywidualne. W Grecji do oznaczania standardu hoteli częściej wykorzystuje się litery. Są również kraje, w których system gwiazdkowy w ogóle nie obowiązuje (na przykład Finlandia czy Norwegia). Skąd takie różnice? O przyznaniu gwiazdek w różnych państwach decydują różne organy (państwowe lub branżowe). Wybierając hotel, warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość gwiazdek, które posiada, ale też inne detale- szczególnie gdy planujemy dłuższy pobyt za granicą. Uchroni to nas przed niemiłym zawodem.

Więcej: Hotel Opole

You May Have Missed