Zdrowie 

Sedacja. Na czym polega? Jakie procedury wykonuje się w sedacji?

Aby badania i zabiegi były dla pacjenta bezbolesne, stosuje się znieczulenia. Jedną z form znieczulenia jest sedacja, która stosowana jest w różnych obszarach medycyny. Czym jest sedacja? Kiedy stosowana jest najczęściej?

Sedacja – co to jest?

Medycyna wykorzystuje różne rodzaje znieczuleń używanych po to, by poprawić komfort badań i zabiegów. Wśród nich znajduje się sedacja. Co to jest sedacja?

Pod terminem jak sedacja znajduje się procedura polegająca na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Odbywa się ona bez całkowitego wyłączenia świadomości pacjenta lub z jej ograniczeniem. Dochodzi wtedy go zmniejszenia uczucia niepokoju, lęku, napięcia, często razem z odczuwaną sennością i redukcji bólu.

Do sedacji stosuje się głównie leki wprowadzane dożylnie, w tym leki anksjolityczne. Leki te mogą być aplikowane również doustnie lub drogą wziewną. Przykładowo podczas zabiegów stomatologicznych dentysta wykonuje sedację wziewną z użyciem podtlenku azotu.

Kiedy stosuje się sedację?

Sedacja wykorzystywana jest w wielu zabiegach medycznych, a także towarzyszy badaniom diagnostycznym. Prowadzone badanie w sedacji jest wtedy bardziej komfortowe dla pacjenta.

Zastosowanie sedacji w medycynie:

  • procedury stomatologiczne, w tym ekstrakcja, czyli usuwanie zębów, leczenie kanałowe – endodontyczne
  • badania endoskopowe, w tym badania jak kolonoskopia, gastroskopia
  • badania kardiologiczne
  • badania i zabiegi ginekologiczne, w tym łyżeczkowanie macicy
  • zabiegi ortopedyczne, między innymi przy złamaniach i zwichnięciach
  • zmiana opatrunków
  • biopsje
  • wazektomia

Przygotowanie do sedacji

Znieczulenie jak sedacja wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Sedacja dożylna wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem anestezjologiem. Przed sedacją konieczne może być też wykonanie badania EKG, badań krwi.

Procedura przeprowadzana jest u pacjentów na czczo – przez 6 godzin przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków, a na 2 godziny przed nim pić napojów.

Źródło: dentystagliwice.pl/2022/12/19/podciecie-wedzidelka-u-dziecka-kiedy-jest-konieczne-i-na-czym-polega/

Related posts