Pianka poliuretanowa – właściwości i zastosowania
Pianka poliuretanowa jest nowoczesnym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystywana powszechnie w przemyśle budowlanym, meblarskim, stoczniowym, motoryzacyjnym, a także opakowaniowym jest bezproblemowa zarówno na etapie wytwarzania, jak i przy późniejszej obróbce. Bezproblemowe cięcie do wymaganych kształtów i wymiarów zapewnia, w produkcji przemysłowej, maszyna do cięcia pianki poliuretanowej. Rozdrabniacz do granulatu pianki tapicerskiej pozwala natomiast uzyskać drobno pocięty materiał, idealny do wypełnienia trudno dostępnych przestrzeni.
Właściwości pianki poliuretanowej
Pianki poliuretanowe wykazują doskonałe właściwości izolacyjne. Wykorzystuje się je zarówno do izolacji termicznej, jak i hydroizolacji. Pianka poliuretanowa nie chłonie wody, a przy tym chroni materiały, na które ją zaaplikowano, przed korozją, pleśnią oraz grzybem. Ponadto, charakteryzuje się ona znakomitymi właściwościami wygłuszającymi oraz dobrą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na odkształcenia.
Zastosowanie pianki poliuretanowej
Pianki poliuretanowe są niewątpliwie jednym z najpopularniejszych materiałów do ocieplania elementów konstrukcyjnych budynków (ścian, podłóg i stropów) oraz uszczelniania okien i drzwi. Z powodzeniem wykorzystuje się je także do uzupełniania naruszonej warstwy termoizolacyjnej oraz wypełniania szczelin dylatacyjnych. Sprawdzają się one również doskonale jako materiał do izolacji akustycznej pomieszczeń. Pianki poliuretanowe stanowią też jeden z najpopularniejszych wypełniaczy materaców, poduszek oraz mebli tapicerowanych.