Jak mała architektura wpływa na nasze otoczenie?

Mała architektura to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym właściwie ona jest i czym różni się od innych rodzajów architektury. Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, tym bardziej że ten właśnie rodzaj architektury niezwykle mocno wpływa na to, w jaki sposób postrzegany przestrzeń która nas otacza. Czym zatem mała architektura jest i w jaki sposób wpływa na otaczającą nas rzeczywistość.

Czym jest mała architektura?

Mała architektura to niewielkie obiekty architektoniczne, stawiane w różnych celach i mogące mieć najróżniejszą formę. To, co łączy tego rodzaju obiekty to relatywnie niewielkie rozmiary. Najistotniejszą cechą jest jednak to, że nie są one budynkami, ale właśnie obiektami architektonicznymi. Tak więc na przykład nawet bardzo mała altanka ogrodowa, wiata, czy inne, podobne konstrukcje obiektami małej architektury nie będą. Natomiast obiekty takie jak ławka, brama, przydrożna kapliczka, czy śmietnik klasyfikujemy już właśnie w ten sposób. Najczęściej wyróżnia się kilka typów małej architektury. Najpopularniejsze są obiekty o przeznaczeniu rekreacyjnym, jak ławki, huśtawki i inne, tego rodzaju konstrukcje. Kolejnym rodzajem są obiekty służące do utrzymania porządku. Bardzo ważnym działem małej architektury jest mała architektura ogrodowa, do której należą przeróżne obiekty znajdujące zastosowanie w parkach i ogrodach. Ostatnim rodzajem są obiekty związane z kultem religijnym, jak krzyże, figury i wiele innych.

Mała architektura w przestrzeni miejskiej

Mała architektura ma ogromny wpływ na przestrzeń miast i to, w jaki sposób jest ona używana przez mieszkańców. Obiekty tego rodzaju bardzo często wydzielają przestrzenie dedykowane konkretnym celom, jak na przykład odpoczynek, czy rozrywka. Pełnią one również rolę stricte dekoracyjną. Należą tu różnego rodzaju fontanny, pomniki i inne konstrukcje tego rodzaju. Można powiedzieć, że mała architektura w miastach jest tym, co łączy mieszkańców z używaną przez nich przestrzenią.

Architektura ogrodowa – niewielkie formy zmieniające ogród

Mała architektura ogrodowa pełni przede wszystkim (i najczęściej) funkcję dekoracyjną, aczkolwiek nie brak tu również obiektów o znaczeniu użytkowym. Przykładem małej architektury może być umieszczony w ogrodzie posąg, ławka, czy niewielka fontanna. Warto jednak pamiętać, że do architektury tego rodzaju zalicza się również ogrodowe schody, ozdobne ogrodzenia i inne konstrukcje, których zadaniem jest organizacja przestrzeni ogrodu. Do tej kategorii zaliczamy też wszystko to, co służy rekreacji i zabawie, jak na przykład huśtawka, czy piaskownica.

Kwestie prawne i przepisy budowlane

Pytaniem, które warto sobie zadać, jest to, czy budowa obiektów małej architektury wymaga pozwolenia. Jeżeli powstają one na prywatnej posesji, to pozwolenie, ani nawet zgłoszenie budowy nie są konieczne. Jeżeli jednak obiekty takie stawia się w miejscach publicznych, konieczne jest pozwolenie na ich budowę od odpowiednich władz. Trzeba przy tym pamiętać, że ustawa o prawie budowlanym nie definiuje małej architektury precyzyjnie, a zawarta w niej definicja ma charakter otwarty.

Artykuł powstał we współpracy z Promar – Producent oświetlenia

You May Have Missed