Samochody 

Jak powinno się przechowywać opony bez felg?

Wielu kierowców ma dwa komplety opon samochodowych i jeden komplet felg. W takiej sytuacji konieczne jest przechowywane jednego kompletu ogumienia bez obręczy. O czym należy wtedy pamiętać? Jak powinny wyglądać felgi do aut miejskich?

W jakich warunkach należy przechowywać opony?

Opony samochodowe na czas przechowania powinny być odpowiednio zabezpieczone, by nie doszło do ich uszkodzenia. Jak przechowywać opony w piwnicy czy w garażu?

Opony nie mogą być narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne – nieprawidłową temperaturę, wilgotność, promieniowanie UV czy chemikalia. Mogą one spowodować uszkodzenie mieszanki, z której są wykonane, a tym samym osłabić ich strukturę i zniszczyć je.

Najlepsze warunki do przechowywania opon samochodowych:
– Umiarkowana temperatura, najlepiej mieszcząca się w przedziale od -5 stopni Celsjusza do +25 stopni Celsjusza.
– Wilgotność powietrza na poziomie maksymalnym do 70%.
– Miejsce osłonięte przed promieniowaniem UV światła słonecznego.
– W dalszej odległości od źródeł ciepła, na przykład kotła grzewczego, grzejnika.
– Bez styczności ze szkodliwymi dla gumy chemikaliami, na przykład ze smarami, rozpuszczalnikami.

Jak ustawiać opony bez felg?

Sposób magazynowania opon zależny jest od tego, czy są one nałożone na obręcze, czy przechowywane bez nich. Jak przechowywać opony bez felg samochodowych?

Opony bez felg przechowuje się w pozycji stojącej, pionowej, umieszczając je na bieżniku, najlepiej obok siebie. Należy pamiętać o tym, by co najmniej raz w miesiącu zmienić pozycję opon. W tym celu należy obrócić je o około 90 stopni.

Uwaga! Nie można wieszać opon samochodowych na hakach, ponieważ doprowadzi to do ich trwałego zniekształcenia, dlatego nie będą one nadawały się już do użytkowania.

Gdzie umieścić opony samochodowe?

Należy wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania opon. Powinniśmy wtedy zadbać o to, aby były one zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami.

Opony powinno się umieścić w pomieszczeniu zamkniętym. Właśnie dlatego nie zaleca się przechowywania opon na balkonach, pod wiatami, ponieważ są one wtedy narażone na mrozy, opady.

Najlepiej zatem umieścić je w garażu albo w piwnicy, ewentualnie w innym pomieszczeniu, gdzie nie będą narażone na niebezpieczne dla nich czynniki. Dodatkowo można schować je w workach na opony.

Jak przechowywać opony w garażu, piwnicy lub w innym pomieszczeniu jeszcze łatwiej? Można zastosować specjalny stojak na opony. To rodzaj kompaktowego stojaka, który umożliwia ochronę ogumienia przed zabrudzeniami i pomaga w ich obracaniu.

Related posts