Biznes 

Gruntowa pompa ciepła – kiedy warto ją mieć?

Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie proekologiczne i ekonomiczne zarazem. Nic dziwnego więc, że coraz większa liczba inwestorów myśli o tym, by kupić i zamontować tego rodzaju formę ogrzewania we własnym domu. Sprawdziliśmy, gdzie sprawdzi się gruntowa pompa ciepła uważana przez wielu za absolutnie niezawodną i generującą duże oszczędności finansowe.

Po pierwsze: inwestycja

Zakup gruntowej pompy ciepła wiązać się będzie z wyłożeniem dość dużej sumy pieniężnej. Nie jest ona jednak wyrzucona w „błoto”. Koszt inwestycji szybko bowiem się zwróci. Inwestorzy zauważą to na przykładzie zdecydowanie niższych kosztów ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Bo uwaga – gruntowa pompa ciepła działać będzie również i w kwestii efektywnego podgrzewania wody.

Kiedy zdecydować się na pompę?

Najlepszym pomysłem na to, by wybrać gruntową pompę ciepła, powinien być etap planowania domu. Co to oznacza w praktyce? Inwestorzy którzy są na tyle świadomi, że dużo wcześniej myślą o zakupie pompy ciepła, nie będą musieli ponosić kosztów projektowania komina, magazynu na opał czy kanałów nawiewu świeżego powietrza do spalania.
Gruntowa pompa ciepła doskonale sprawdzi się również w tych lokalizacjach, w których w okolicy nie ma przyłącza gazu ziemnego lub jego budowa byłaby zbyt kosztowna lub jako inwestorzy myślimy o tym, by pompa współpracowała z systemem niskotemperaturowym. Do tego rodzaju pompa sprawdzi się tam, gdzie inwestorzy dążą do posiadania jednego systemu do ogrzewania i chłodzenia domu.

Zupełnie niekłopotliwy montaż

Wybór gruntowej pompy ciepła to także duża wygoda dla inwestorów, którzy nie muszą przeznaczać na jej montaż osobnego pomieszczenia o szczególnych parametrach czy wymaganiach. Taka pompa stanąć może w dowolnym wnętrzu mieszkaniowym. Najlepiej, by wnętrze to było pomieszczeniem technicznym. W innym przypadku generowany przez pracę pompy hałas może nieco przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu w środowisku domowym.

Related posts