You are here
Edukacja a ścieżka kariery Inne 

Edukacja a ścieżka kariery

Edukacja to pierwszy czynnik, który definiuję ścieżkę naszej kariery zawodowej. Już młodzi ludzie wybierający szkołę średnią muszą znaleźć odpowiedź na pytanie: Co pragnę robić w życiu? Niestety większość młodych osób nie ma jeszcze o tym zielonego pojęcia, dlatego też na chybił trafił wybierają licea ogólnokształcące, profilowane czy technikum, gdzie często uczą się rzeczy, które w przyszłości nie będą miały odbicia w ich rozwoju zawodowym. Nierzadko zdarza się również tak, że wybieramy studia wyższe, które po jakimś czasie okazują się dla nas bezwartościowe, gdyż nie odzwierciedlają ani naszych zainteresowań, ani planów na przyszłość. To prawda, że w młodym wieku planowanie swojego rozwoju zawodowego jest bardzo ciężkie, niemniej młodzi ludzie chcąc nie chcąc muszą podejmować decyzje, które wpływają na ich przyszłe życie zawodowe. Oczywiście żyjemy w czasach, gdzie nacisk na wybór szkoły średniej czy studiów jest bardzo duży i od młodych ludzi wymaga się podejmowania określonych decyzji ściśle związanych z ich przyszłością. Dlatego dobrze jest poznać wszelkie możliwe alternatywy – pomogą Ci w tym targi edukacyjne a nawet targi pracy, które zapoznają Cię z określonymi zawodami. Możliwe, że to właśnie tam znajdziesz coś, co Cię zainteresuje i pokieruje Twoją edukacją, a w przyszłości życiem zawodowym.

Niemniej jednak, tylko pewien procent osób już w młodym wieku naprawdę wie, co chce robić w przyszłości. Na szczęście człowiek ma możliwość uczenia się przez całe życie, zaś edukacja zawsze stoi przed nim otworem.

Wykształcenie, które pozwoli dążyć do celu

Niezależnie od tego jakie liceum czy technikum skończyłeś, czy posiadasz wyższe wykształcenie czy też nie – zawsze możesz jeszcze lepiej zadbać o swoją edukację. Bez odpowiedniej wiedzy oraz wykształcenia raczej ciężko będzie Ci zrealizować swoje cele, dlatego jeśli wiesz już co chcesz robić w życiu i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jakie masz cele zawodowe, to zastanów się nad tym jakie wykształcenie i umiejętności będą Ci potrzebne, aby je osiągnąć. Warto ułożyć sobie konkretny plan, który pozwoli Ci dostrzec jakie wykształcenie i umiejętności posiadasz, a jakie musisz jeszcze zdobyć. Kolejnym krokiem będzie zastanowienie się nad tym, jak to zrobić. Obecnie każdy może iść na studia – bez względu na wiek, do tego do wyboru masz mnóstwo kursów i szkoleń doszkalających, po których uzyskasz odpowiednie certyfikaty potwierdzające nabyte przez Ciebie umiejętności. Dzięki tak ogromnemu rozwojowi szkolnictwa i edukacji, rozwijanie swojej ścieżki kariery zawodowej naprawdę nie musi być trudne.

Szukasz wyedukowanego pracownika? Sprawdź ich ogłoszenia i oferty pracowników

Related posts