Twój Dom 

Jak dbać o czystość w domu?

Czysty dom wpływa znacząco na samopoczucie i komfort życia. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że trzymając się kilku podstawowych elementów, nie musisz co tydzień poświęcać na sprzątanie całego dnia. Czego należy przestrzegać, aby utrzymać naszą przestrzeń w czystości? Zapraszamy do lektury.

Pamiętaj o najprostszych czynnościach

Mało osób zdaje sobie sprawę, że pozytywne i proste nawyki mogą znacząco wpłynąć na czystość w ich pomieszczeniach. Do dwóch podstawowych elementów należą: ścielenie łóżka i odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Obie czynności zajmują krótką chwilę, a ich zaniedbanie wiąże się z długim i monotonnym sprzątaniem. Przyjrzyjmy się pierwszej z nich. Jeżeli w swoich domu posiadasz oddzielną sypialnię, niepościelone łóżko może nie stanowić większego kłopotu. Gorzej, jeśli mieszkasz w kawalerce. Kołdra leżąca w połowie na ziemi może rozpraszać i brzydko wyglądać. Jeżeli lubisz w ciągu dnia spędzać więcej czasu na łóżku, polecamy również w celach estetycznych nakrywanie kołdry narzutą.

Odkładanie rzeczy na swoje miejsce od razu, pozwala zaoszczędzić więcej czasu, niż robienie tego raz na tydzień, lub pod koniec dnia. Czynność jest szczególnie istotna w kontekście produktów, które powinny przebywać w określonej temperaturze i warunkach. Należą do nich jedzenie, kosmetyki, książki, biżuteria, ubrania i sprzęt elektroniczny. Etapy takiego porządkowania można podzielić względem pomieszczeń. Dla przykładu w łazience kosmetyki powinny trafić do szafki, a brudne ubrania zawsze muszą znajdować się w koszu na bieliznę.

Małe kroki, duże efekty

Kolejnym etapem na drodze do utrzymania czystości w mieszkaniu jest metoda małych kroków. Dzięki niej unikniesz generalnych porządków, na które trzeba poświęcić zazwyczaj większość wolnego dnia. Czy nie lepiej wykorzystać urlop w innym celu? Tak, to pytanie retoryczne, ale większość osób o tym zapomina. Zmianę nawyków można osiągnąć dzięki trzymaniu się prostego harmonogramu codziennych porządków. Dużo łatwiej jest jednego dnia posprzątać pokój dziecięcy, a następnego ogarnąć przestrzeń sypialną, niż robić wszystko raz na tydzień.

Kuchnia musi lśnić

Kuchnia to miejsce, w którym przygotowujesz posiłki, dlatego estetyka i czystość w tym pomieszczeniu powinna być zawsze na najwyższym poziomie. Spróbuj codziennie przez około 10-15 minut uporządkować kulinarną przestrzeń. Ładowanie zmywarki, mycie naczyń, uporządkowanie sztućców oraz przetarcie kuchenki i blatów nie zajmie Ci dużo czasu, a następnego dnia przygotowanie posiłków w czystych warunkach będzie przyjemnością.

Artykuł napisany we współpracy z firmą czystydom.com.pl

Related posts