Czym różni się rozwód od separacji wedle prawa?

Już dawno minęły te czasy, kiedy brało się jeden ślub na całe życie i trwało przy boku tej samej osoby na dobre czy na złe. Obecnie coraz więcej małżonków decyduje się na rozwód, chociaż czasami sąd oddala wniosek i orzeka separację. Rozwody stały się czymś powszechnym, naturalnym. Ludzie się zmieniają, dlatego szkoda marnować pozostały nam czas na coś, co jest źródłem cierpienia, nieszczęścia czy niezadowolenia. Sprawy komplikują się oczywiście wtedy, gdy tylko jedna strona pragnie się rozstać, a druga nad żywi ją głębokim uczuciem. Kolejnym problemem są małoletnie dzieci.

Rozwód czy separacja? Co na to prawo?

Statystki jasno wskazują na rosnącą liczbę rozwodów, co jest oczywiście ostatecznością, którą nierzadko poprzedza separacja. Sąd dokłada wszelkich starań do tego, aby nie dopuścić do unieważnienia małżeństwa, jeśli są ku temu jakieś przesłanki. Nie chodzi tutaj wyłącznie o plany małżonków, ale też o losy małoletnich dzieci. W wyniku separacji małżeństwo nie przestaje prawnie istnieć, jest to tylko okresowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Oznacza to, że żadna ze stron nie może wstąpić w nowy związek małżeński. Jest to możliwe wyłącznie po sądownym orzeknięciu rozwodu. Z kolei separacja jest czymś odwracalnym i może zostać zniesiona, jeśli wyrażą na to zgodę oboje partnerzy. Jeżeli stosunki między małżonkami nie ulegną poprawie, może zostać wniesiony pozew o rozwód.

Warto wiedzieć, że będąc w separacji, współmałżonkowie są zobowiązani do niesienia sobie wzajemnej pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na skutek rozwodu nie jesteśmy już w żaden sposób powiązani z byłym parterem. Niezależnie od tego czy zostanie orzeczony rozwód czy separacja, dochodzi do ustania wspólnoty majątkowej, nikt nie ma też prawa do dziedziczenia po sobie. W obu przypadkach może zostać też orzeczony obowiązek alimentacyjny. Różnica polega na tym, że nas skutek rozwodu przysługiwać może maksymalnie pięcioletni okres płacenia alimentów. Przy separacji nie ma żadnych ograniczeń czasowych. O rozwodzie mówi się wyłącznie wtedy, gdy zostanie udowodniony całkowity i trwały rozpad więzi fizycznej, duchowej i gospodarczej między małżonkami.

Artykuł powstał we współpracy z http://kancelaria-bpg.pl/

You May Have Missed